راه حل های سنسورها سوییچ ها و ترانسمیترها

سنسور های دما ( Temperature Sensors )

در تجهیزات کنترل تهویه مطبوع و تجهیزات کنترل صنعتی سنسور های دما از نظر سیستم اندازه گیری به دو دسته مقاومتی    (Passive) و ولتاژی ، جریانی(Active)  تقسیم می شوند.

همچنین از هر دو نوع مقاومتی و ولتاژی ، جریانی برای کاربرد ها و محیط های گوناگون (اتاقی ، فضای آزاد ، کانالی ، مستغرق ) و در رنجهای مختلف از 50- درجه سانتی گراد تا 400 + درجه سانتی گراد و بیشتر ساخته می شوند.

سنسور های دمای مقاومتی ( Passive Temperature Sensors )

که بر اساس مقاومت آلیاژی از فلزات  ( PT100 , PT1000 , NTC , LG NI , …) که در هر دمای معینی مقاومت مشخصی را از خود نشان می دهند ساخته می شوند ، اصولا برای مواردی به کار برده می شوند که فاصله سنسور تا کنترلر مربوطه زیاد نباشد. چرا که در صورتی که طول کابل بیشتر از حد معینی ( حداکثر 100 متر ) باشد ، مقاومت کابل نیز بر مقاومت سنسور اضافه شده و دمای اندازه گیری شده واقعی و درست نخواهد بود. این نوع از سنسورها اصولا ارزان قیمت تر از انواع دیگر هستند.

سنسور های دمای ولتاژی ، جریانی ( Active Temperature Sensors )

نیز بر اساس مقاومت آلیاژی از فلزات ساخته می شوند ، با این تفاوت که این مقاومت توسط مدار الکتریکی تبدیل به خروجی آنالوگ ولتاژ ( 0 – 10 ولت ) یا جریان ( 4 – 20 میلی آمپر ) می شود. از این سنسور های دما اصولا در سیستم هایی که فاصله سنسور با کنترلر بیشتر از 100 متر باشد و یا کاربرد های حساس و رنجهای  دمایی خاص استفاده می شود. شایان ذکر است که این سنسور ها دارای قیمت بیشتر و ضریب خطای کمتری هستند.

سنسور های رطوبت ( Humidity Sensors )

سنسور های رطوبت برای کاربرد های گوناگون در انواع اتاقی ، فضای آزاد و کانالی ساخته می شوند که دارای خروجی های آنالوگ ولتاژی 0 – 10 ولت یا آمپری 4 – 20 میلی آمپر می باشند. رنج این سنورها از 0 تا 100 درصد رطوبت است و در اکثر مدل ها به صورت ادغام شده با سنسور دما در قالب یک سنسور با دو خروجی آنالوگ برای دما و رطوبت ساخته می شوند.

سوییچ های اختلاف فشار هوا ( Differential Pressure Switches(DPS) )

سوییچ های اختلاف فشار هوا با اندازه گیری اختلاف فشار دو طرف فن ، فیلتر و … و با توجه به اختلاف فشار ست شده بر روی آنها ، اپراتور و یا سیستم کنترل را از وجود جریان کافی و یا نا کافی هوا مطلع می سازند. سوییچ های اختلاف فشار هوا دارای دو رله (NO & NC) می باشند و معمولا در رنج های 30 تا 1000 پاسکال ( 30 – 300Pa , 50 – 500Pa , 100 – 1000Pa ,… ) برای سیستم های کنترل تهویه مطبوع ساخته می شوند.

عمده مصرف سوییچ های اختلاف فشار هوا در تهویه مطبوع در فن هواساز ها و اگزاست فن ها است تا در صورت پارگی تسمه و یا مشکلات دیگر در سیستم اعلام اخطار شود و نصب آنها بر روی فیلتر هواساز ها و ایرواشر ها تا گرفتگی و یا زمان تعویض یا شست و شوی آنها را اعلام نماید.

سوییچ جریان آب ( Water Flow Switch )

فلو سوییچ های آب عموما به منظور تشخیص وجود جریان آب در لوله ها و جلوگیری از از کارکرد خشک پمپ ها به کار گرفته می شوند و دارای دو رله  ( NO & NC )و تیغه هایی با اندازه های مختلف برای نصب روی لوله های به قطر 1 اینچ تا 6 اینچ و بیشتر می باشند.

فهرست